Putyin aláírta a rendeletet a Törökország elleni szankciókról
Szankciók a lelőtt orosz vadászbombázó miatt.
Szankciók a lelőtt orosz vadászbombázó miatt.
Megerősíti az információcserét és a katonai együttműködést Franciaország Oroszországgal, hogy hatékonyabbá tegyék az Iszlám Állam elleni légicsapásokat – jelentették be a két ország elnökének egyeztetése után csütörtök este Moszkvában.
Oroszország készen áll szorosabban együttműködni Franciaországgal a terrorizmus elleni harcban – a hírügynökségek szerint erről beszélt Vlagyimir Putyin, amikor fogadta csütörtökön Moszkvában Francois Hollande francia elnököt.
Két napon belül kidolgozza az orosz kormány a gazdasági szankciókat Törökországgal szemben, amiről egyelőre annyit tudni, hogy a szankciók érinthetik az élelmiszer-ipari termékek kereskedelmét.
Az orosz elnök szerint úgy tűnik, hogy Ankara szándékosan zsákutcába tereli az orosz-török kapcsolatokat.
Az orosz légierő Szu-24-esének életben maradt navigátora szerint a török F-16-os bejelentetlenül és hátulról támadt, nem volt lehetőség kitérni előle. Állítja: nem sértették meg a török légteret.
Oroszország, bármennyire is szeretné, nem torolhatja meg közvetlenül katonai eszközökkel azt, hogy Törökország kedden a szír-török határ térségében lelőtt egy orosz vadászbombázót. Moszkvának ugyanakkor ezernyi eszköze van arra, hogy mégis móresre tanítsa Ankarát, még akkor is, ha a kétoldalú viszony megromlása a Kremlnek sem érdeke.
Fotót tettek közzé a nagyobb hírügynökségek a szíriai-török határnál kilőtt orosz vadászgépről. A képen a becsapódás utáni pillanat látható, amikor a kigyulladt SZU-24-es gép zuhanni kezdett.
Az orosz elnök szerint az orosz harci gép reggeli lelövésével hátba szúrták őket a "terroristák cinkosai". Tévébeszédében közölte, a Szu-24-es lelövésének súlyos következményei lesznek. Törökországot azzal vádolta, hogy a NATO-t az Iszlám Állam szolgálatába állítja.
Oroszország hétfőn elindította az Iránnak szánt Sz-300-as rakétavédelmi rakétarendszerek szállítását, párhuzamosan Vlagyimir Putyin orosz elnök feloldotta az atomenergia-ipari technológiák Iránba szállításának tilalmát.
Míg az oroszok történelmi hagyományaiknak megfelelően erődemonstrációt tartottak az Iszlám Állam stratégiai állásainak bombázásakor, a terrorszervezetnek az olajfinomítók és -szállítók bombázása után is bőven marad még bevétele. Gazdasági okai is vannak, hogy a szárazföldi hadsereg bevetése elkerülhetetlennek látszik.
A terrorellenes erőfeszítések összehangolásáról, illetve a biztonsági együttműködés megerősítéséről tárgyalt szerdán telefonon Vlagyimir Putyin orosz és Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi államfő.
Oroszország megkétszerezte légicsapásait az Iszlám Állam ellen azt követően, hogy kiderült, terroristák robbanthatták fel Egyiptomban az orosz utasszállítót. Az orosz gépek a támadás első huszonnégy órában 82 bevetést teljesítettek Szíriában és 140 célpontot semmisítettek meg, Moszkva hadászati bombázókat is bevetett, sőt, már az űrből is figyeli sz Iszlám Államot.
Boris Kálnoky, aki több német lapnál dolgozik külpolitikai újságíróként, ironikusnak tartja, hogy miközben a terror elleni harc jegyében Putyinnal, Aszad szíriai elnökkel és Recep Tayyip Erdogan török elnökkel barátkozik a Nyugat, még mindig a kerítésépítő Orbán a rosszfiú.
"Akik megszervezték és végrehajtották a támadásokat, ugyanazok az emberek, akik miatt a menekültek útra kelnek és nem az ellenkezője igaz. Ezért nincs szükség az európai menekültpolitika teljes felülvizsgálatára" - mondta Jean-Claude Juncker a G20-csoport csúcstalálkozóján.
Vlagyimir Putyin vizsgálatot rendelt el az orosz atlétákat és az orosz doppingellenőröket is érintő botrány ügyében. A nemzetközi doppingügynökség szerint viszont éppen a politikai vezetés ellenőrzése alatt zajlottak az orosz doppingügyletek.
Orosz oligarcha és titkosszolgálat, magyar diplomaták és főhivatalnokok, rejtélyes kormányhatározatok, dollármilliókért gazdát cserélt moszkvai magyar épület – minden együtt van egy kirakatperhez – írja a HVG e heti száma.
A republikánus elnökjelölt-aspiránsok vitáján vita alakult ki Jeb Bush és Donald Trump között azzal kapcsolatban, hogy hogyan kellene reagálni a szíriai orosz intervencióra. Trump ismét megosztotta erősen bevándorlóellenes álláspontját a közönséggel.
Az 57 éves Mihail Lesin holttestét egy washingtoni szállodai szobában találták meg. Az egykori tájékoztatási miniszter Vlagyimir Putyin orosz elnök bizalmasa volt, Sen Wicker amerikai szenátor tavaly pedig azt javasolta, hogy az FBI vizsgálja ki a milliárdos meggazdagodásának a körülményeit.
Amerika szerint az orosz légierő elvétve bombázza az Iszlám Államot, főleg a mérsékeltebb felkelőket érik a légicsapások, ráadásul azok elkezdése óta újabb százhúszezer szír hagyta el otthonát.